Pizzanın Tarihçesi

Pizzanın tarihçesi: İlk pizzanın M.S. 1000’li yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Köylüler tarafından ekmek yapıldıktan sonra, kalan fazladan hamurların farklı şekilde değerlendirilmesi sonucu pizza ortaya çıkmıştır.

1500’lü yıllara gelindiğinde; Amerika Kıtası’nın keşfedilmesinden sonra, domates de İspanyol koloniciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Mozarella peyniri de bu yüzyılın sonlarına doğru ilk defa yapılmış ve pizzada kullanılmıştır.

1600’lü yıllarda yeni bir bitki olan domates, herkes tarafından kabul görmemiştir. Domatesin zehirli olduğu düşüncesi yayılmaya başlasa da Napoli köylüleri, daha önceden yaptıkları mozarellalı pizzalarına domates de eklemeye başladılar.

❤️❤️Kalp sembolünün nereden geldiğini biliyor musunuz?Öğrenmek için tıklayın❤️❤️

Kraliçeye Sunulan Pizza

1800’lü yıllar: 1830 yılında Napoli’de, ‘Port Alba’ ismi ile ilk pizzacı açılmıştır. 1889 yılına gelindiğinde mozarella,domates ve fesleğenden oluşan kırmızı yeşil ve beyaz renkli karışık renkli yeni bir pizza çeşidi Raffaele Esposito tarafından hazırlandı. Hazırlamış olduğu bu yeni pizzayı da, dönemin kraliçesi Margherita Teresa Giovanna’ya sunmuştur.  İlerleyen yıllarda bu pizzanın ismi ‘Margherita Pizza’ olarak anılmaya başlandı

Pizza Artık Herkes Tarafından Biliniyor

pizzanın tarihi

1900’lü yıllar: Pizza, bu yıllarda artık dünyanın çoğu yerinde giderek tanınmaya başladı. 1905 yılında Gennaro Lombardi tarafından Amerika’nın New York şehrinde Amerika’nın ilk pizzacısı açıldı. 1943 yılında kabarık pizza Ric Riccardo ve Ike Sewell tarafından yapıldı. 1945 yılında, ikinci dünya savaşından dönen İtalyan askerler, dilimle pizza satın almaya başlayınca; pizza farklı bir boyut kazandı. 1957 yılında pizza artık dondurularak marketlerde satılmaya başlandı. 1970’li yılların ortalarında, Chicago pizzacıları, pizzaya ek kat daha eklediler ve muhteşem dolgun pizza da böylelikle yapılmış oldu. 1980’li yıllara geldiğimizde, her yemeğin tat ölçümünü yapan gurmeler, artık pizzayı da denemişlerdir. 

 İlk yapıldığı günden bugüne çeşitli denemelerle geliştirilen pizzanın, her geliştirme denemesi sonucunda ortaya çıkan pizzalar, pizza çeşitlerini de oluşturmuştu aslında. Farklı coğrafyalar ve kültürlerde yeni boyutlar kazanan pizza, bugün bir çok çeşidiyle vazgeçilmezlerimiz arasında yerini almayı başarmıştır.

Pizzanın tarihçesi hakkındaki videoyu izleyebilirsiniz

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

Pizzanın Tarihçesi” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir