Osmanlı Armasının Anlamı

Osmanlı armasının anlamı:

Osmanlı armasını bilmeyeniniz yoktur.

Bayraklar, silahlar, nişanlar,terazi, mızraklar vs..

Peki bu semboller ne anlama geliyor?

Osmanlı armasını en üstten aşağıya doğru inceleyelim.

İşte Osmanlı armasındaki sembollerin anlamları:

Armanın en tepesinde yer alan ve armada en büyük alana sahip olan güneş şeklindeki sarı alan güneşi temsil etmektedir. Güneşin içinde, tam ortada yer alan yuvarlak yeşil alanda ise, dönemin hükümdarının tuğrası bulunur.

Tuğranın altında, onu saran ve yukarı bakan yeşil hilalin üzerinde Arap harfleriyle;’’ Osmanlı Devleti’nin hükümdarı olan ………..(hükümdar kim ise ismi) Han, Allah’ın muvaffak kılması ve yardımına dayanır ve hüküm sürer’’ sözü yazılıdır. Osmanlı tarihinde Osmanlı Padişahları tuğra yani imza kullanmışlardır.

Armanın tam ortasına yerleştirilmiş olan kalkan sembolü, Osmanlı Devleti’nin kainatın merkezinde olduğunu ifade etmektedir. Kalkan üzerindeki 12 yıldız ise, 12 tane burcu temsil etmektedir. Kalkanın ortasındaki sorguç ise, devletin kurucusu Osman Gazi’yi temsil etmektedir.

Kalkanın sağ tarafındaki kırmızı bayrak Osmanlı Sancağıdır.

Kalkanın solunda yer alan ise, Hilafet Sancağıdır.

Kırmızı renkli Osmanlı Sancağı tarafından devam edelim:

Sancağın üst kısmında yer alan ok,

Alt kısma doğru, baltacıklar ocağı tarafından kullanılan teberler yani baltalar bulunmaktadır. Devamında, mızrak ile el siperlikli tören kılıcı bulunmaktadır. Bunları aşağı doğru, ağzından doldurmalı top ile savaş kılıcı takip etmektedir. Altında, bozdoğan yani gürz bulunmaktadır.

Top ile bozdoğan arasındaki boynuz şeklindeki boru; savaş ilanını temsil etmektedir. Aynı zamanda, mehter takımını da temsil etmektedir.

Yeşil Hilafet Sancağının bulunduğu taraftaki sembollerden devam edelim:

Sancağı altında, ucuna süngü takılmış tüfek, altında tek yüzlü teber yani balta, sonra ucu içe yerleştirilmiş toplu tabancı ve topuz asa bulunmaktadır. Asaya takılmış olan terazi, adaleti temsil etmektedir. Terazinin altında devam eden kitaplardan üstteki yeşil olan Kur’an-ı Kerim’i, altındaki kırmızı kitap ise, kanun kitabını temsil etmektedir.

Hilafet Sancağının bir kısmını kapatan çiçekler, Osmanlı’nın estetik yönünü temsil eder. Çiçek buketinin içindeki güller, maneviyatı temsil eder.

Çiçek buketinin altındaki gemi demiri yani çapa ise, Osmanlı’nın denizci yönünü temsil eder.

Armanın tam ortasında bulunan kalkanın altına baktığımızda; dik duran borazan takımını, sağ tarafında çapraz duran, sadak ya da tirkeş olarak isimlendirilen, ok taşınan kutusunu, meşale ise gece görev yapan donanma ile düzenlenen ok müsabakalarını temsil etmektedir.

Armanın en altında boydan boya uzanan defne yapraklarıdır. Bu sembolü üzerine yerleştirilmiş madalyalar bulunmaktadır. Bu madalyaların isimleri sırasıyla:

İmtiyaz Nişanı, Mecidi Nişanı, İftihar Nişanı, Osmanlı Nişanı ve sonuncusu Şefkat Nişanıdır.

Osmanlı Armasındaki sembollerin ne anlama geldikleri hakkında kısaca bilgi verdik. Daha ayrıntılı bilgi için videoyu izleyebilirsinizKaddafi’nin ölmeden önce Türkiye ve Türk halkı için söylediği son sözleri okudunuz mu?

Osmanlı Armasının Anlamı” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir