Önden Çekişli Araçlarda Sadece Ön Lastiklere Kış Lastiği Takmak Yeterli Midir?

   1 Aralık itibariyle kış lastiği takılması zorunluluğunu içeren ‘kış lastiği uygulaması’ hayata geçirildi. Yolcu veya eşya taşımak amacıyla kullanılan araçları kapsayan bu zorunluluk, 7 derecenin altındaki havalarda nerede olunursa olunsun, yerine getirilmelidir. Bu durumlarda iseniz ve kış lastiğini takmamışsanız ceza ile karşı kaşıyasınız demektir.

   ‘Sadece ön lastikleri kış lastiği taksan yeterli’ şeklinde önerileri duymuşunuzdur. Peki gerçekten sadece ön lastiklerin kış lastiği olması yeterli midir?

Aracımızın sadece ön lastiklerine kar lastiği taktığımızda, arka lastikler yaz lastiği de olsa, düz ve karlı bir yolda giderken herhangi bir sorun olmaz. Daha doğrusu büyük bir sorunla karşılaşma ihtimalimiz çok düşüktür. Ancak bildiniz üzere yol hep düz gitmeyecektir. Virajlar olacak hatta firen yapmanız gereken durumlar da olacaktır. İşte arka lastiklerin kış lastiği olmamasının dezavantajları burada ortaya çıkıyor. Aracın ön lastiklerinin kış lastiği olması ile, aracın ön kısmı yola tutunacaktır. Ancak arka kısım yola tutunamayacak,hatta kontrolsüz hareket edecektir. Dolayısıyla da araçta büyük bir denge problemi ortaya çıkacaktır.

Viraja geldiğimizde veya fren yaptığımızda araç kolaylıkla spin atacaktır. Hatta bu durum, şerit değiştirmelerde de ortaya çıkacaktır. Kimileri 2 lastik alarak kâr ettiğini düşünebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki o aracın içinde siz varsınız ve araç bu durumda kontrolden çıkabilmektedir. Kış lastiği fiyatları şuan 149 ₺ ile 4.128 ₺ aralığındadır. Fiyatlar, lastik büyüklüğü ve markasına göre şekillenmektedir.

  Siz de iki lastik takma düşüncesinde olanlardansanız, vazgeçmenizi tavsiye ederiz. 4 lastik takarak daha güvenli bir yolculuklar yaparsınız.

  Araca, 4 kış lastiği yerine sadece ön lastiklere kış lastiği takılması durumunda neler olacağına dair videomuzu izlemenizi öneriyoruz. Böylelikle olabilecekleri daha iyi görebiliriz. Videoda BMW X1’in sadece ön lastiklerine kış lastiği takılmış,arka lastiklere ise yaz lastiği takılmıştır. Video ile baş başa bırakıyoruz…Mühendislik Harikası Otomatik Zincir Takma Sistemi Videomuzu İzle

Önden Çekişli Araçlarda Sadece Ön Lastiklere Kış Lastiği Takmak Yeterli Midir?” için bir yorum

  • Ocak 2, 2019 tarihinde, saat 2:36 pm
    Permalink

    önemli kış ayındayız!teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir