Küçük Aletlerin Tarihi

Küçük aletlerin tarihi: Günlük yaşamımızda kullandığımız küçük ama olmazsa olmaz aletlerimiz vardır. Kaşık, bıçak, makas, fermuar ve daha birçok küçük aletin ilginç icat ediliş hikayelerini sizler için araştırıp, bir araya getirdik. Birbirinden ilginç olaylar sonucunda ortaya çıkıp, hayatımızın her alanında yer edinmiş olan bu küçük aletleri anlatan yazımızla sizleri baş başa bırakıyorum.

Raptiye

Raptiye, 1904 yılında, Edwin Moore tarafından icat edildi. Aslen Amerikalı olan Edwin Moore,kiralamış olduğu bir odada çalışmalara başlamıştır. Edwin Moore, yaptığı raptiyeleri, ertesi gün tamamen satmayı başarmıştır. Büyük ilgi gören raptiyeler, Estman Kodak Company şirketinin ilgisini de çekmiş olmalı ki, Edwin Moore’a çok sayıda sipariş verdi. Siparişlerin çokluğundan sonra şirketleşme yoluna giden Edwin Moore, raptiye şirketini kurdu. Şirket, bugün de raptiye ve diğer bazı küçük aletlerin üretimine devam etmektedir.

Çengelli İğne

Çengelli iğne, ilk defa Romalılar tarafından kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Romalılar’ın bir çeşit yaylı çengelli iğne icat ederek kullanmışlardır. Ancak günümüzdeki halinin patenti, Walter Hunt’a aittir. 1849 yılında buluşu gerçekleştiren Walter Hunt, teknik ressamlara olan borcunu  ödemek için 3 saatlik çalışma gerçekleştirmiştir. Alacaklılar, ‘’ bir tel parçası ile buluş yaparsan, borcunu sileceğiz ve karşılığında para vereceğiz’’ demişler ve iddiayı kazanan Walter Hunt, 400 $ para almıştır. Patentini iddiaya girdiği kişilere bırakmak zorunda kalan Walter Hunt, bu parayla yetinmek zorunda kalmıştır.

Fermuar

Bugünkü haline kadar gelmesinde birçok mucidin katkısı olmuştur. I.Dünya Savaşı’ndan önce insanların elbiselerini kapatmak için büyük ve zor kapanan düğmeler kullanmaları, fermuar gibi bir kolaylığa ihtiyaç doğmasına sebep olmuştur. İlk yapılan fermuar tasarımı da ürkütücü olduğu için fazla rağbet görmedi. 1893 yılında Whitcomb L. Judson’un çalışmaları ile fermuar, çizme bağlacı olarak tanıtıldı ve daha sonra ‘fermuar’ olarak anılmaya başladı.  

Makas

İlk makas, M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır’da icat edilmiştir. M.Ö. 100 yılında ise Romalılar tarafından ‘çapraz şekilde monte edilen makas’ icat edilerek kullanılmıştır. 1761 yılında Robert Hinchliffe tarafından Londra’da döküm çelikten yapılmıştır. Bugünkü haliyle makas, 1893 yılında Louis Austin tarafından dekoratif saplı şekilleri, çeliğin dövülmesiyle yapılmıştır.

Ataş

Bir Alman icadı ola ataş, 1900 yılında Johann Vaaler tarafından icat edilmiştir. Kıyafetlere etiket takmak için icat edilmiştir. İlerleyen yıllarda ise, ofislerde yerini almıştır. Metal telin bükülerek, iç içe iki halka oluşturması sonucu oluşturulmuş olan ataş, günümüze kadar icat edildiği haliyle kalan nadir icatlardandır.Kaşık

Kaşık kelimesi, Latince ‘spiral şekilli sümüklü böceği kabuğu’ anlamındaki ‘cochlea’ kelimeden gelmektedir. Tarihin ilk çağlarında denizlerdeki canlıların kabuklarından yaralanılarak kaşık olarak kullanılmışlardır. Günümüzdeki halini ise M.Ö. I.yy’da Romalılar zamanında almıştır.

Bıçak

Tarihin ilk çağlarından günümüze kadar kullanılmıştır. Tam olarak tarih bilinememektedir. Bugün mutfak gereci olarak kullanılan bıçak, özellikle ateşli silahlardan önce en önemli savaş gereciydi. Bazı taşların sivriltilerek yapıldığı bıçak, ilerleyen asırlarda, metallerin aktif kullanılmasıyla birlikte metallerden yapılmıştır.

Çatal

Kesin bir bilgi olmamakla birlikte, ilk çatalın Yunanlılar tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. 7.yy’da zengin ailelerin yemek masalarında yerini almıştır. Lüks ve gösteriş olarak kabul edilen çatal, kraliyet ailelerinin ve zengin kesimin sofralarındaki yerini koruyarak, günümüze kadar ulaşabilmiştir.


Kurşun Kalem

Kurşun kalemin patenti, Nicolas Conte’ye aittir. Kil ve graphite karışımından oluşturan Nicolas Conte, 1795’te hak iddia etmiş ve patenti almayı başarmıştır. 1861 yılına gelindiğinde, yaygınlaşan kurşun kalemi, Ebehard Faber tarafından New York’ta kurulan kurşun kalem fabrikası üretmeye başlamıştır.

Kibrit

Ateşin keşfinden yüzlerce yıl geçmiş olmasına rağmen, kolay elde edilemiyor, ihtiyaç anında büyük zahmetlerle elde ediliyordu. Bunun için kav çakmakları icat edilmişti ancak yine de daha kolaylaştırılması gerekliydi. 1680 yılında, Robert Boyle tarafından kükürtlü kibrit icat edildi. İlerleyen yıllarda geliştirildi ve fosforlu kibritler de ortaya çıktı.


Kilit

Kilit, ilk olarak Mısırlılar’da kullanılmıştır. Bu kilitler, ahşaptan yapılmaktaydı. Anahtar farklı uzunluklardaki pimlerden oluşan bir sisteme sahipti. Linus Yale, pimli kilidi icat etti. Modern kilidin mucidi Linus Yale’nin ürettiği bu kilitler ‘Yale Kilidi’ olarak anılmaktadır.


Kalp Sembolünün nereden Geldiğini Hiç Merak Ettiniz Mi?

Küçük Aletlerin Tarihi” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir