Kalp Sembolü Nereden Geliyor?


Kalp sembolünü bilmeyeniniz yoktur. Kumsalda kumlara, kağıtlara, hatta ağaçlara da kazıdığımız kalp sembolü… Peki bu şekil nereden geliyor?

1- Cro-Magnonlar-Fransa

Kalp sembolüne ilişkin ilk bulgulara bugünkü Fransa sınırlarının güney kısımlarındaki mağaralarda rastlanmıştır.

Tarihte, bu mağaraların olduğu yerde, Cro-Magnonlar(homo erectus) yaşamışlardır. M.Ö. 10000-8000 yıllarında yaşayan Cro-Magnonlar(homo sapiens), kalbin öneminin farkına varmışlar ve kalp sembolünü mağara duvarlarına işlemişlerdir.


homo neanderthalensis

Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, bu konuda araştırmalarda bulunmuş; kalbin her çağda ve bütün dünyada, aşkın, sevginin sembolü olarak kullanıldığı bilgisine ulaşmıştır.

2- Creneliler-Libya

M.Ö. 700’lü yıllara gelindiğinde; bugünkü Libya sınırlarında bulunan Crene şehrinde yaşayan dönemin halkı, kalp şeklinde para basmışlardır.

Afrodizyak etkiye sebep olan Silphium bitkisinin ticaretiyle ünlenen Crene, bu bitkiyi ve kalp sembolünü paralarında kullanmışlardır. Erkeklerde afrodizyak etkisi için, kadınlarda ise doğum kontrolü için kullanılan bu bitkiyi kalp ile birlikte kullanmalarının sebebi ise, sevgi ve cinselliğe vurgu yapmak içindir.

3- Zevk Tanrısı Dionisos(Dionysus)- Yunanistan

(M.Ö.700-200)

Yunan mitolojisine göre, Dionysus; Seleme ile Zeus’un çocuklarıdır. Şarap tanrısı veya zevk tanrısı olarak bilinmektedir. Dionysus’un tacı küçük kalplerden oluşmaktadır. İnsanlar tarafından uydurulan tanrılardan biri olan Dionysus’un şekli de dolaylı olarak insanlar tarafından tasarlanmıştır. Tasarlanan bu şekildeki her ayrıntı da dönem insanlarının yaşamından izler taşımaktadır. Dolayısıyla Eski Yunan’da da kalp sembolü bilinmekte ve aynı amaçla kullanılmaktadır.

4- Adalet Tanrısı Maat- Eski Mısır

M.Ö. 2500-1000 yıllarında Eski Mısır’da, ölen kişinin bütün vücut organları çıkarılır ancak kalp çıkarılmazdı. İnanışlarına göre, ölümden sonra ruhun ve vicdanın merkezi sayılan kalp, Maat’a hesap verecekti.

5- Kral Magnus – İsveç

1400’lü yıllarda yaşayan kral, kalp sembolünü koluna dövme yaptırmıştır. Tam adı Magnus Ladulas olan İsveç kralı, kadınların güvenini kazanmıştır. Orta Çağ dönemi olarak adlandırılan o dönemde kalp sembolü önem kazanmıştır. O döneme ait ‘Kalbin Sunuluşu’ isimli duvar halısında erkekler ellerinde kadınlara kalp verirlerken tasvir edilmiştir.

O dönemlerde kullanılan iskambil kağıtlarındaki kırmızı kalp, kartlar içerisinde en değerli olanı olarak kabul edilmiştir.

Kalp sembolünü klavyede yapmak için Alt + 3 tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

”Antik Çağdan ve Orta Çağdan Günümüze 6 İlginç Yapı” yazımız ilginizi çekebilir.

Kalp Sembolü Nereden Geliyor?” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir