Kahvaltının Önemi| Örnek Kahvaltımız Nasıl Olmalı?

örnek kahvaltımız nasıl olmalı?

Kahvaltının Önemi| Örnek Kahvaltımız Nasıl Olmalı?

Kahvaltının Önemi:    Bedenimiz, gün boyunca besin ögelerine ihtiyaç duyar. Yaptığımız her hareket enerji kaybına neden olmaktadır. Enerjiyi tekrar elde etmek için de, besinlere ihtiyacımız vardır. Gün içerisinde bu dengeyi sağlayabilirken, gece uyuduğumuzda kontrol elimizde olmadığı için, dengeyi sağlayamıyoruz. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında ortalama 12 saat kadar zaman vardır. Akşam yemeğinde aldığımız besinlerin neredeyse tamamını bu 12 saatlik sürede vücudumuz tamamen kullanır. Dolayısıyla, sabah kalktığımızda, besinlere aşırı derecede ihtiyaç duyan bir vücut olacak beraberimizde. Sabah kahvaltısını yapmaz isek, bünyesinde besin bulunmayan vücut, enerji üretemez ve sonucunda ‘yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, dikkat ve algıma zorluğu’ gibi problemler ortaya çıkar.

Yapılan araştırmalara göre, kahvaltıyı yapmayan insanlarda performans düşüklüğü yaşanmaktadır. İşe giden yetişkinlerde, yapılan işe odaklanma sorunu, kahvaltı yapmayan öğrencilerin okul başarısının düştüğü ortaya çıkmıştır.

Öğünler İçerisinde En Önemlisi Sabah Kahvaltısıdır…

kahvaltı1

Vücudumuza besinleri dağıtmakla görevli olan, damarlar yoluyla ‘kan’dır. Tükettiğimiz besinler, midemizde sindirildikten sonra, kana karışmakta ve kan yoluyla da hücrelerimize kadar ulaşmaktadır.  Kan şekeri seviyesi değeri açken 70-99 mg/dl’dir. Bu değerlerden düşük ve yüksek olması durumları sakıncalıdır ve düzenli beslenme ile ile bu değerler korunabilmektedir.  Kahvaltıyı  krallar gibi, öğleyi prensler gibi, akşam yemeğini de fakirler gibi yap sözü tamamen doğru bir sözdür.

Kahvaltısız Güne Başlamak, üretkenliği düşürür!..

Dengeli ve uygun besinlerle yapılan kahvaltı, insanın gün içinde zinde olmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla bu kişilerin işlerinde verimli ve tam konsantre oldukları gözlenmiştir. Kahvaltıda protein içeren besinler ağırlıklı olarak tüketilmelidir. Proteini düşük kahvaltıdan 2-3 saat sonra, kanın şeker düzeyi 70-99 mg/dl’nin altına düşmektedir.

Yeterli ve Dengeli Kahvaltı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Normal bir bireyin, günlük enerji ihtiyacı, 2000 ile 3000 kalori arasında olduğu bir gün için kahvaltıda alması gereken enerji miktarı 400-600 kalori civarındadır. Kahvaltıda elde edilecek protein miktarı, günlük tüketilecek olan protein miktarının 1/5’i kadar olmalıdır. Bu oranın altına düşülmemeli ki, kan şekeri seviyesi de düşürülmemiş olsun. Kan şekeri seviyesinin dengeli olması sonucunda da, açlık, yorgunluk, halsizlik gibi hisler de önlenmiş olmaktadır.  Protein değerini göz önünde bulundurduktan sonra, bir diğer husus; kahvaltıda meyve ve sebze tüketimine yer vermek!

Protein açısından zengin kahvaltımıza meyve sebzelerin özellikle C vitamini açısından zengin olanlarını da yerleştirmemiz gerekmektedir. Bunlar sayesinde almış olduğumuz C vitamini, besinlerdeki demirin emilimini arttırmakta ve kolesterol düzeyini düşürmede yardımcı olmaktadır. Ayrıca, sebze ve meyvelerin içerdikleri posa sebebiyle emilim düşecek, dolayısıyla da tokluk hissi daha uzun sürecektir.

Örnek Kahvaltımız Nasıl Olmalıdır?

Kahvaltımızın vazgeçilmezlerinden biridir ‘süt’. Sütün yanında, kahvaltıya eklediğimiz bir adet meyve ve sebze, yeni güne zinde ve sağlıklı başlamanın ilk basamağını sunacaktır.

Süt mutlaka bulunmalı, ancak tüketmekte zorlanıyorsak, süt ürünlerinden(peynir, yoğurt vb.) yeterli miktarda tüketmeliyiz.

Yetişkinler olarak bazı durumların farkında olduğumuz için, neyin zararlı neyin yararlı olduğunu biliriz ancak çocuklar bu bilinçte değiller maalesef…

Çocuklar için örnek kahvaltı listesi şu şekilde olmalıdır;

–  Süt veya süt ürünleri olan peynir yoğurt,

–  Zeytin( tek sayıda tüketmek veyahut 7 adet tüketmek sünnet olarak bilinmektedir.)

–  Yumurta,

–  Reçel veya bulunabilirse hakiki bal,

–  Domates, saatalık,

–  Tam tahıllı ekmek.

Çocuklara, kahvaltıyı sevdirmek ve bunu bir alışkanlık hâline getirmemiz gerekmektedir.

Kahvaltı Yapılmadığında Ne Olur?

  • Beyinde yeteri kadar enerji oluşmaz ve dolayısıyla açlık,yorgunluk hisleri ortaya çıkar.
  • Kahvaltı yapmayan çocukların, yapanlara göre okul başarısı daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır.
  • Vücut direnci azalır ve birey hastalıklara karşı savunmasız olur.
  • Yapmak için kahvaltı yapılmamalı, dengeli bir kahvaltı yapılmalı. Dengeli kahvaltı günlük enerji ihtiyacının 1/5’ini karşılayacak şekilde olmalıdır.
  • Gün boyunca ihtiyaç duyulacak olan protein miktarının en az 1/5’ini sabah kahvaltısında elde etmiş olmak gerekmektedir.
  • Kahvaltıda, sebze ve meyve tüketimine önem verilmelidir. Sebze ve meyveler tokluk hissi verir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kahvaltının Önemi| Örnek Kahvaltımız Nasıl Olmalı?” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir