Gıda Nedeniyle Gerçekleşen 10 Talihsiz Ölüm


Yemek hayatımızın olmazsa olmazlarındandır. Yaşamımızı devam ettirebilmek için gerekli olan etmenlerden ilkidir. Yiyecekler, bazen vücudumuz için ihtiyaç olarak, bazen de ilişkileri geliştirme adına ikramlara dönüşmektedir. Birbirinden güzel yemekler,tatlılar… Her yörenin, her damağın farklı lezzetleri mevcuttur.

Vazgeçilmezlerimiz olan yiyecekler, bazen feci denilecek sonuçlara yol açabilmektedir. Yiyecekler aracılığıyla salgın hastalıkların, zararlı bakterilerin vücudumuza geçişi gerçekleşebilmektedir. Kimileri için de alerjik reaksiyonlar gösterebilmektedir.

Gıda zehirlenmeleri, alerjik reaksiyonlar,gıda sonucu hastalıklar vs. bazen fark edilip, önlem alınabilir ancak bazen fark edilmeme veya önlem alınamama sonucu ölümler gerçekleşebilmektedir. Bunlar yanlış yiyecekler veya üretimde yapılan hatalardan kaynaklanabilmektedir.

İşte gıda nedeniyle gerçekleşen ölümlerden birkaç tanesi;

Oyun Kötü Bitti:

Yemek yarışmalarını duymuşsunuzdur. Belirlenen yemeği, belirlenen süre içerisinde tüketen veya o yiyecekten en çok tüketen kişi, yine belirlenen büyük ödülün de sahibi olacaktır. Bu tarz bir yarışma olan sosisli sandviç yeme yarışması 2010 yılında gerçekleştirildi. Yarışma, elde edilen gelirle Haiti’deki depremzedelere yardımı amaçlamıştı.

Yarışmaya katılanlardan San Pedro’lu Noah Akers, sosisli sandviç yerken nefes borusuna kaçtı. Etraftakiler çıkarmaya uğraştılar ancak başarılı olamadılar. Sağlık görevlileri müdahale ettiler ve sosisliyi çıkardılar ancak çok geçti…

Noah, hastaneye kaldırıldı. Uzun süre oksijensiz kaldığı için birkaç gün sonra hastanede vefat etti.

Olay hakkında soruşturma başlatıldı…

 Fasulyenin Altında Kaldı:

Büyük fabrikalarda, ağır iş makineleri ile çalışmak zorunda kalan ve makine hataları sonucu ölen insanların haberlerini duymuşsunuzdur.

2012 yılında Colorado’da bir fasulye fabrikasında çalışan 56 yaşındaki Raymond, fabrikada gerçekleşen bir kaza sonucu hayatını kaybetti.

Fabrikadaki fasulyeleri taşıyan makine, arıza yaptı ve bünyesindeki fasulyeler döküldü. Fasulyelerden oluşan tepeye, işçiler gittiler ve Raymond’un altında kaldığını fark ettiler. 50’den fazla sağlık personeli ve hapishanedeki mahkumlar getirilerek Raymond fasulyeler içinde arandı. Fasulye az değildi. Oluşan fasulye tepesi 6m yüksekliğindeydi. Dolayısıyla Raymond’u bulmak kolay olmadı ve arama 1 saatten fazla sürdü.

Raymond’u bulduklarında çoktan ölmüştü. Ağırlığın etkisinden mi yoksa oksijensizlikten mi ölmüştü, bilinmiyordu. Fasulye şirketine soruşturma açıldı…

İçki Tankında Boğuldu:

2012 yılında İskoçya’da gerçekleşen olayda, 46 yaşındaki Brian Ettles, iş yerinde intihar etti. Çalıştığı iş yeri, içki imalathanesiydi. Brian, bu imalathanede 22 yıldır çalışıyordu. Bir gün önce eşinin doğum gününü kutlayan Brian, imalathanede bulunan 50.000 litrelik içki tankının içine atladı.

Brian’ın tankın içinde olduğu anlaşılınca alarm verildi ve görevliler yardımına koştu. Çıkarıldığında ölmüştü. Soruşturma sonucunda herhangi bir şüpheli durum olmadığı açıklandı. Ölüm nedeni olarak ‘boğulma’ yazıldı.

Abartılan Diyet:

Sağlıklı,zinde ve formda kalabilmek için bazı önlemler almak önemlidir. Doktor tavsiyesiyle bunları gerçekleştirmek daha önemlidir. Bilinçsiz yapılan diyetler, doktorun tavsiyelerine uymama durumlarında kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Nitekim, 1974 yılında Basil Brown da bu hataları yaptı ve kötü sonuçlar ortaya çıktı. Bay Brown, günlük tahmini olarak 3.8 litre havuç suyu içmeye başladı. Doktoru tarafından uyarılmasına rağmen dinlemedi. Çünkü Brown, mükemmeliyetçi biriydi ve A vitamini için önerilenin fazlasını 10 gün boyunca aldı. 10.000 kat fazla takviye aldı ve karaciğer sirozu çıktı. Havuçta bulunan karoteni fazlasıyla aldığı için cildinde sarı-turuncu renk oluştu. Siroz sonucu hayatını kaybetti.

Fırında İhmal:

1998 yılında David ve Erickson, büyük bir fırının bakımı için görevlendirildiler. 23 metre uzunluğundaki fırın, bakımdan 12 saat önce kapatılması gerekirken, sadece iki kez kapatılmıştı. Fırında sıcaklık 100 derece olmuştu ve durumu telsizle haber verdiler. Erickson konveyör bandı ile dışarı çıktı ancak bu 17 dakika sürdü. David hâla içerideydi. Erken çıkmasına rağmen Erickson, yanıklar sebebiyle öldü. Fırında ölen David’in cesedini tamamen yanmaktan kurtardılar.

Fırının sıcak olmasının sebebi ise, fırını tamamen kapatınca tekrar ısıtmak uzun süreceği, dolayısıyla üretim duracağı için kapatılmamıştı. Hatalarını itiraf eden yöneticilere 373.000 Euro ceza verildi.

Hamur Makinesi Kazası:

Büyük makinelerle çalışmak, ekstra önlem de beraberinde getirmektedir. Singapur’da bir şekerleme imalathanesi sahibi Bay Ng Sew Kuang, 2018 yılında yine rutin olarak saat 4.00 itibariyle üst katta çalışmaya başladı.

Üst kattan gelen farklı kokular üzerine yukarı çıkan çalışanlar, hamur yapma mikserinin içerisinde Bay Ng’yi gördüler. Güçlü bir makine olduğu için vücudunu ezmişti ve Bay Ng hayatını kaybetmişti.

Miksere, ne zaman, nasıl düştüğü bilinmiyordu.

Çikolata ve Ölüm:

Fazla çikolata yeme sonucunda gerçekleşen ölüm örnekleri çokça mevcuttur. Ancak bu olayda yeme sonucunda değil, çikolata imal edilirken gerçekleşmişti.

Bay Vincent Smith Jr…

2009 yılında 29 yaşında olan Bay Smith, New Jersey’deki çikolata işleme ve karıştırma işine başlamıştı. Bir platform üzerinde durarak, kanala sıcak çikolata eklemekten sorumluydu. Çikolatayı karıştıran mikserin üzerinde dururken, miksere düşmüş, hem sıcaklık hem de karıştırma küreklerinin darbesiyle hayatını kaybetmişti.

Ne zaman ve nasıl düştüğü konusu muamma olan olay sonrası arkadaşları hemen koşup çıkardılar ancak her şey için çok geçti. Olay sonrası araştırma yapıldı ve kaza sonucu olduğu söylendi. Ancak şirket bazı izinlere sahip değildi ve aile tarafından dava açıldı.

Ton Balığı Fırını:

İş yerlerinde çalışan işçilerin, birbirleri ile sıkı bir iletişim halinde olmaları çok önemlidir. 2012 yılında gerçekleşen bu olayda, iletişim yetersizliği ölüme sebep olmuştu.

Bay Jose Melena, ton balığı pişiren bir fırının tamiri için görevliydi. Fırın 11 metre uzunluğundaydı ve içerisinde bulunan bazı zincirlerin sabitlenmesi gerekiyordu. Bay Melena içerideyken, iş arkadaşı tarafından içerisi ton balığı ile dolu olan fırın çalıştırıldı. Bay Melena için kaçacak yer yoktu. 132 derece fırında 2 saat boyunca ton balıklarıyla birlikte o da pişirilmişti. Arabasının hâla park yerinde olması nedeniyle arkadaşları tarafından fark edildi. Fırın açıldığında vücudu kömürleşmişti. İtfaiye ekipleri ölü olduğunu bildirdiler. Şirket, ihmal sonucu 6 milyon doların üzerinde tazminat ödemek zorunda kaldı.

Su Zehirlenmesi:

Her şeyin belli bir ölçüde alınması yarar sağlar. Fazlası sorun çıkarır. Su, sağlığımız ve cildimiz için önemlidir. Ancak, aşırı tüketildiğinde soruna yol açabilmektedir.

Nitekim Jennifer Strange, 2007’de bir radyo istasyonunun su içme yarışmasına katıldı. Yarışma ilerledikçe içilmesi gereken su miktarı da arttırılmıştı. Jennifer Strange, 3 saat boyunca toplam 7.6 litre su içmişti. İyi olmadığını belirterek, yarışmayı 2. Sırada bırakmak zorunda kaldı. Rahatsızlandığı için eve gitti. Birkaç saat sonra evinin banyosunda ölü olarak bulundu. Ölüm sebebi olarak ‘su zehirlenmesi’ açıklaması yapıldı.

Radyo istasyonu çalışanı 3 kişi kovuldu.

Aşırı Kafein:

Aşırı coca-cola tüketimi sonucu bir ölüm vakası. Olay 2010 yılında Yeni Zelanda’da gerçekleşti. 30 yaşındaki Natasha Harris, bir günde ortalama yaklaşık 10 litre Coca-cola tüketiyordu. İçtiği miktarın içerdiği şeker oranı, günlük alınması gereken şekerin 11 katı, alınması gereken kafeinin ise 2 katı kadardı. Bayan Harris’in ölümünden bir hafta önce, mide bulantısı, halsizlik gibi şikayetlerinin olduğu ancak bunun strese bağlı olduğu düşünülerek önemsenmediği belirtildi. Aşırı kola tüketiminden dolayı diş problemi yaşamış, hatta bu problem çocuklarında doğuştan gelen bir problem olarak görülmüştü.

Ani kalp durmasıyla hayatını kaybetti. Bayan Harris’in ölümünden sonra birçok kişi coca-colanın ürün üzerinde daha iyi uyarı etiketleri koymasını istediler. Bu istek karşılandı mı? Tartışılır…

Bu yazımızda, gıdaların sebep olduğu ölüm vakalarından birkaç tanesini sizlere sunduk. Çalıştığımız alanda iş sağlığı ve güvenliğine büyük önem göstermemiz gerekmektedir. Ayrıca, tükettiğimiz gıdaların belirli bir tüketim seviyesi vardır ve aşırıya gitmememiz gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi problemler yaşayabiliriz…

Bunlar da İlginizi Çekebilir…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir