Dünyaca Ünlü Yazar Tolstoy’un Hz.Muhammed(s.a.v.)’e Hayranlığı

Tolstoy’un İslam Hakkındaki Kitabı

Ünlü Rus yazar Lev Nikolayeviç Tolstoy(Leo Tolstoy), özellikle yaşamının son yıllarında dini meselelere ağırlık vermiş, ölmeden önce de Hz.Muhammed(s.a.v.)’in hadislerini de içerisinde barındıran bir kitap yazmıştır. Bu şekilde bir kitap yazması, mezarının başında haç bulunmaması da ‘Tolstoy acaba dinini mi değiştirdi?’ sorularını cevapsız bırakmıştır.

Tartışmalara sebep olan bu durumu gelin birlikte inceleyelim.

Tolstoy’un Son Zamanları:

Tolstoy, son zamanlarında din,ahlak,toplumsal konular, sanat konularında ağırlıklı yazılar yazıyordu.

Lev Nikolayeviç Tolstoy

Hindistanlı Alim Abdullah Sühreverdi’den Etkinlenmesi:

1908 yılında, Hindistanlı alim Abdullah Sühreverdi’nin ‘Hz. Muhammed’in Hadisleri’ isimli kitabı okumuş ve bu kitap onun fikirlerine yön vermiştir.

Vefatından 1 Yıl Öncesi:

Tolstoy, okuduğu kitaptaki hadislerden etkilenmiş, buradaki hadisleri de yorumladığı ve İslam’a olan hayranlığını dile getirdiği kitabını yazmıştır.

Tarihi Değiştiren Başarısızlıklar Yazımızı Okumak İçin >> Tıklayın

Kitabına Yayımlanma Yasağı:

Ancak Tolstoy’un Rus halkı üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak ‘Rus halkını etkiler’ düşüncesi ile kitabı, uzun süre gizlenmiştir.

Kitabı Tekrar Yayımlandı:

Kitap için Rus yönetimi uzun yıllar yayım yasağı koysa da, 1978 yılında Azerbaycan’da nihayet yayımlanmıştır.

Kitapta hadislerle birlikte Yelena Vekilova ve Tolstoy arasında geçen mektuplar da yer almaktadır. Bu mektuplarda İslam hakkında övgü dolu sözler söylemiştir.

Tolstoy’un İslam hakkındaki bazı sözleri:

Çıkar Ağzından Baklayı Deyiminin Hikayesini Okumak İçin>> Tıklayın

Tolstoy Kimdir?

Tolstoy hakkında kısa bilgi:

Zengin bir ailenin çocuğu olan Lev Nikolayeviç Tolstoy, 1828 yılında Yasnaya Polyana’da doğmuştur. İlk eğitimini evinde alan Tolstoy, Kazan Üniversitesi Batı Dilleri bölümünü bitirdikten sonra Hukuk Fakültesine devam eder. 1847 yılında babasının vefatıyla birlikte, fakülteyi bırakarak, Yasnaya Polyana’ya döner. Boşluğa düşen Tolstoy, Kafkasya’da süren savaşa katılır. İlk romanı olan ‘çocukluk’ kitabını burada yazmaya başlar. 1 yıl sonra bu kitabını yayımlar ve ses getirir bu eseri. 1862 yılında Sofya Bers ile evlenir. 12 yıl boyunca ‘Savaş ve Barış’ ile ‘Anna Karenina’ kitaplarını yazmakla uğraşır. 1879 yılında ‘İtiraflarım’ kitabını yazan Tolstoy,bu kitabında da belirttiği gibi soylu sınıftan koptuğunu itiraf etmiştir. 1910 yılında vefat etmiştir ve mezarı da Yasnaya Polyana’dadır.

Tolstoy mezarı:

Tolstoy’un Mezarı

Bunları Da Mutlaka Okuyun!

Dünyaca Ünlü Yazar Tolstoy’un Hz.Muhammed(s.a.v.)’e Hayranlığı” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir