Doğada Bulunmuş 10 Yabani İnsan

Kemal Sunal’ın ‘Hanzo’ isimli filmini bilmeyenimiz yoktur. Keyifle seyrettiğimiz ve hala bizdeki değerini yitirmeyen filmlerden birisidir kuşkusuz! Filmin konusunu hatırlıyor musunuz?

Ormanda yalnız başına bulunan bir insan… İnsan ama insana ait çoğu özellik ve davranıştan uzak kalmış. Yakalanıyor ve şehre getirilerek, eğitilmeye çalışıyor ve devamında komik olaylar…

‘Hanzo’ bir kurgu elbette. Ancak, filmin konusunun benzerleri gerçek yaşamda çokça mevcut. Hatta yüzlerce…

Bu yazımızda, doğada tek başlarına bulunmuş yabani ve vahşileşmiş insanların 10 tanesinden bahsedeceğiz.

İşte ‘doğada bulunmuş 10 yabani insan’ ;

1-Kurt Çocuk – Shamdeo :

1972 yılının mayıs ayında, Musafirkhana ormanında kurt yavrularıyla oynayan bir erkek çocuk bulundu. Çocuk, koyu tenli, çengelli uzamış el tırnakları, keçeleşmiş saçları ve avuç, dirsek ile dizlerinde nasırlar oluşmuştu. Yapılan incelemelerde, keskin dişlerinin olduğu, kan görünce istek oluştuğu, tavukları avlamak, karanlığı sevmek, köpeklerle arkadaşlık kurmak gibi özelliklerinin olduğu gözlendi. Konuşamıyordu. Konuşmayı öğrenemedi ancak işaret dili öğrendi ve 1985 yılının şubat ayında öldü.

2- Vahşi Kız :

Terk edilmiş olarak bulunan kız, muhtemelen terk edilmeden önce konuşmayı öğrendi ve bir süre sonra terk edilmişti. Çünkü, konuşmayı kısa süre sonra öğrendi ve vahşi insanlar arasında nadir görülen bir durumdu. Kuş, balık, kurbağa, yaprak, dal, kök, ot yiyordu. Baş parmakları, normalden çok daha fazla büyüktü. Ağaca tırmanmak, ağacı sallamak ve toprağı kazmak için aktif olarak kullanmıştı. Dolayısıyla baş parmakları gelişmişti. Ayrıca, iyi bir koşucu ve keskin görme yetisine sahipti.

3- Maymun Çocuk – John Ssebunya :

1991 yılında, bir oduncu tarafından Uganda’da bir ormanın derinliklerinde bulundu. Bulunduğunda, bir grup maymun da vardı. Oduncu, köyden yardım getirdi ve çocuğu yakaladılar. John Ssebunya ismini verdiler. Aslında John, babasının annesini öldürmesine şahit olmuş, bu olaydan sonra da ortadan kaybolmuştu ve kaybolduğunda 3 yaşında idi. 3 yıl kadar vahşi olarak yaşadı. Kaybolmasından bir kaç gün sonra yanına gelen maymunları takip etti ve onlarla yaşadı. Onlarla ağaca tırmandı, yiyecek topladı… John, 1999 yılının ekim ayında ” 20 güçlü Afrikalı Çocuk Korosu”na seçildi ve İngiltere’ye gitti.

4- Ceylan Çocuk :

1960 yılında İspanya’nın Rio De Oro bölgesine seyahate giden bir antropolog tarafından görüldü. Antropolog, uzaktan gördüğü çocuğun, ceylanları taklit ettiğini fark etti. Çocuk çıplaktı ve dört ayak duruyor, bazen de iki ayak olarak durabiliyor,koşabiliyordu. Ceylanlar gibi burnunu, kulaklarını ve başını hareket ettiriyordu. Çoğunlukla ot yiyor, ot azaldığı dönemlerde kertenkele ve solucan da yiyordu. 1966 yılında helikopterden sarkıtılan ağ ile yakalama girişimi başarısız oldu ve vahşi insanlardan olup da doğal yaşamdan çıkarılamayan nadir insanlardan oldu.

5- Köpeklerin Büyüttüğü Çocuk – Oxana Malaya :

1983 yılında doğan Oxana Malaya, vahşi köpeklerin çokça bulunduğu bir bölgede yaşayan alkolik ailenin çocuğuydu. Alkolik ailenin unuttuğu çocukları Oxana, evin arkasındaki köpek kulübesinde 8 yaşına kadar yaşadı. Köpekler tarafından yiyecek sağlandı. Köpekler gibi yemek yemeden önce çömeliyor, yemeği kokluyordu. Duyma, koklama ve görme duyuları normalden fazla gelişmişti.

6- Kuş Çocuk :

Bu olaydaki aslında bir Mowgli Sendromu vakası. Annesiyle yaşayan bir çocuk ve annesi tarafından kuş gibi kafeste tutulmuş, diğer evcil kuşlar muamelesi görmüştü. Onlarca kuş arasında, annesi hiçbir iletişimde bulunmamış ve diğer kuşlara davrandığı gibi davranmıştı. Annesiyle değil de kuşlarla iletişimde bulunan çocuk da kuşlara benzemişti tavırlarıyla… Yetkililer tarafından ortamdan kurtarılan çocuğun, cıvıltı sesleri çıkardığı ve kolları ile kanat çırpma hareketleri yaptığı gözlenmiştir.

7- Leopar Çocuk :

1912 yılında bir çocuk, leopar tarafından kaçırıldı. Çocuğun öldüğü düşünülmüştü ancak 3 yıl sonra görüldü. Yetişkin bir erkeğin koşabileceği en yüksek hızı dört ayak pozisyonunda koşabiliyordu. Koşarken, karşısına çıkan engelleri zeki ve çevik hareketlerle kolayca atlatıyordu. Avuç içleri, ayak tabanları sertleşmişti. Yakalanınca saldırgan hareketler sergiledi. Verilen kümes hayvvanlarını kısa sürede parçalayıp; tüketti.

8- Kurt Kızlar – Kamala ve Amala :

1920 yılının ekim ayında, Midnapore civarında kurtlar tarafından kullanılan terk edilmiş tepede bulundu bu iki kız. Bulunduklarında yanlarında ana kurt da vardı ve maalesef köylüler tarafından vuruldu. Kamala ve Amala ismindeki bu kızların yaşları 2-8 yaşları arasında olduğu tahmin edildi. Köpeklere özgü çene-diş yapısı, ince uzun gözlere sahip oldukları kaydedildi. Amala, ertesi yıl öldü. Kamala, 1929 yılına kadar yaşadı. Bu süreçte dik durmayı,yürümeyi öğrendi. 50 kelime kadar konuşabiliyordu.

9- Ayı Kızı :

1937 yılında George Maranz, Türkiye’nin Bursa şehrinde akıl hastanesi ziyareti sırasında, uzun yıllar ayılarla yaşadığı söylenen bir kızla tanıştı. Anlatılanlara göre; Adana’da ormanda avcılar tarafından küçük bir ayı vurulmuştu. Küçük biri tarafından saldırıya uğrayan avcılar, bunun çıkardığı seslerin farklı olduğunu fark etmişler ve bunun bir insan çocuğu olduğu görmüşler. Çocuk, pişmiş yemeklerin hepsini reddetmiş, karanlıkta yer uyumayı seçmişti. Yapılan araştırmalarda, iki yaşlarında bir çocuğun 14 yıl önce yakınlardaki bir köyde kaybolması ve bir ayının onu sahiplenmiş olduğu ortaya çıktı.

10- Vahşi Peter :

1724 yılında Hannover Helpense yakınlarında, çıplak , koyu tenli , siyah saçları olan 12 yaşlarında bir çocuk yakalandı. Kolaylıkla ağaçlara tırmanabiliyor, bitkilerden besleniyor ve konuşamıyordu. Bitki öz suyuyla besleniyordu ancak zamanla meyveleri fark edince onlarla beslenmeyi seçmişti. Hannover’den İngiltere’ye götürüldü. 68 yıl boyunca toplumda yaşamasına rağmen ‘Peter ve King George’ kelimelerinden başka bir şey öğrenemedi.

Kaynak: http://listverse.com/2008/03/07/10-modern-cases-of-feral-children/

Bunlar Da İlginizi Çekebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir