Dağınıklığa Son Verecek 5 Strateji

Dağınıklığa Son Verecek 5 Strateji

dağınıklıktan kurtulmak

Dağınıklıkla başınız dertte mi? Ne kadar uğraşırsanız uğraşın bir türlü düzenli olamıyor musunuz? Dağınıklığa son verecek bir yol mu arıyorsunuz?

Artık dert etmeyin! Sizin için hazırladığımız dağınıklığa son verecek 5 stratejiyle artık dağınık olmayacaksınız.

İşte sizin için hazırladığımız ‘ dağınıklığa son verecek 5 strateji’

1)Aile İçi İş Birliği

aile içi iş birliği

       Ev temizliğinizi yapıyorsunuz ancak bunu her zaman düzenli bir şekilde yapamıyorsunuz. Temizliği yaptınız her yeri düzenlediniz ancak öyle kalmayacaktır. Düzenlediğiniz eşyalar tekrar kullanılacak, yerleri sürekli değişecek, temizlediğiniz yerler tekrar kirlenecek… Bir de hareketli bir çocuğunuz varsa, vay halinize J

        Evin temizlik ve düzenini sağlamak için bir kişi yeterli olamayacaktır. Neticede her insanın bir dayanma gücü vardır. Bunun için aile bireyleri arasında yapılacak iş birliği sayesinde, az enerji harcanarak başarı elde edilebilir.

        Kendisi yapabilecek durumda olan çocuklarınız varsa, dağınık olmalarının nedenini kendileriyle konuşarak öğrenin ve elde ettiğiniz bilgiler doğrultusunda çözüm üretmeye çalışın. Çocuğunuz şunları yapın diyemem! Çünkü bireysel farklılıklar tavsiyemi etkisiz kılabilir.

        Çocuğunuzla konuştunuz ve sorunu buldunuz. Sorunu ortadan kaldırmak için evde uygulamalar düşünmekte şimdi… Çocuğunuz, eşiniz ve evde yaşayan kim varsa, bütün bireylere yapabilecekleri görevler verin.

        Ve ödül… görev dağılımını yaptıktan sonra ailece bir etkinlik yapabilirsiniz 😉 Özellikle çocuklarınızı cezp edecektir . Siz daha az yorulacaksınız ve dolayısıyla moraliniz yerinde olacak. Neredeyse bütün gününüzü alan ev işleri paylaştırıldığı için çok kısa zamanınızı alacak. Küçük yorgunluğunuzun ardından ailenizle yapacağınız etkinlik aranızdaki bağları da kuvvetlendirecektir.

2) Sürekli Artan Hediye Ve Oyuncaklar

oyuncaklar

Doğum günleri, tatilde gittiğiniz yerlerden aldığınız hediyeler ve diğer özel günlerde gelen hediyeler her geçen gün evin içinde daha fazla yer kaplamaya başlıyor. Çocuğunuzla konuşarak başlamalısınız işe. Yeni bir oyuncak aldıktan sonra eski olanlara artık ihtiyacı olmadığını söylemelisiniz. Yeni oyuncağa karşılık, eski oyuncaklardan 1-2 tanesini alarak; ‘bunların artık bir yararının olmadığını, eskidiğini’ söyleyebilirsiniz. Doğum günü gibi günlerde toplu olarak bir çok hediye geldiği zaman, hediye oyuncaklardan bir kısmını, evinizde daha önceden oluşturduğunuz bir bölmeye saklayın. Belli dönemlerde çocuğunuza sunun. Böylelikle gereksiz yere oyuncağa harcama yapmamış olacaksınız ve çocuğunuz düzenli olarak yeni oyuncaklarla tanışarak sizi yenisini almaya zorlamayacaktır.

3) Kategorize Et Ve Kutulara Ayır

kutulamak

       Aynı evde bulunan bütün bireylerin eşyalarının aynı ortamda karışık bir şekilde bulunduğu durumlarla karşılaşmışsınızdır. Onları tek tek ayırmak zorken, bir e onları sahiplerine tek tek vermek adeta zulüm olabilmektedir. Bu gibi dağınıklık durumlarını daha az zaman ve enerji harcayarak yapabilmeniz için elbette bir önerimiz var.

       Daha önceden ailenizde bulunan her bir birey için üzerinde isimleri yazan kutular hazırlayın. Bir bölgede bulunan, örneğin bir masanın üzerinde bulunan dağınıklığı çözmek için masadaki eşyaları hızlıca toplayın.  Eşyaya kim sahipse; Daha önceden hazırlamış olduğunuz kutulardan ilgili olanlara eşyaları bırakın. Böylelikle düzeni sağlamış olmakla birlikte, aile bireylerinden birinin eşyasını araması halinde çabuk bulmasını da sağlamış olacaksınız.

4) Hatıralarınızı Fotoğraflayın

hatıralarınızı fotoğraflayın

Çocukluğunuzdan, gençliğinizden kalan eşyalarınız muhakkak vardır. Her baktığınızda sizi duygulandıran bu eşyalar her ne kadar eskimiş de olsalar, atmaya kıyamadığınızı da biliyorum 😉

hatıralarınızı_fotoğraflayın

Ancak bir gerçek var ki: bunları bir daha asla kullanmayacaksınız! Kullanmadığınız bu eşyalar, şuan kullanmakta olduğunuz eşyaların yerlerini de işgal etmekte ve size sıkıntı çıkarmaktadır. Bu hatıralarınızı atın gitsin diyemem elbette… Fakat fotoğraflarını çekip, anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Örneğin; 90’lara ait bir elbiseniz varsa, 90’lar hayranı birine hediye edebilirsiniz ama fotoğrafını çekmeyi unutmayın 😉

Büyüklerinizden size kalan eşyalar varsa, onları evinizin bazı yerlerinde aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle hem hatıralarınız göz önünde olacak hem de evinizde farklı bir hava ortaya çıkacaktır.

5) Ya Kullan Ya Da At!

gereksiz eşyaları at

‘Şuan lazım değil ama lazım olabilir’ diyerek biriktirdiğiniz eşyalarınız varsa, evinizin dağınık olması çok normal 😉

dekoratif kutular

Belki bir gün lazım olur düşüncesiyle evinizin bir köşesini işgal etmesine müsaade ettiğiniz bir eşyayı, eğer 6 aydır kullanmıyorsanız, artık ona ihtiyacınız kalmamış demektir. Eğer bu eşyalar kullanılabilir vaziyette ise, ihtiyacı olan birilerine verebilir veya satabilirsiniz…
Lazım olabilir düşüncesiyle atamadığınız her eşya, gerçekten lazım olanların yerlerini işgal ederek hayatınızı zorlaştırmaktadır. Hala atmakta veya birine vermekte zorlandığınız eşyalarınız varsa, dekoratif kutulara koyup, evinizde farklılıklar oluşturabilirsiniz…

Bunlar Da İlginizi Çekebilir…

ok işareti

Dağınıklığa Son Verecek 5 Strateji” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir