Cezzar Ahmet Paşa Kimdir? | Napolyon’u Yenen Komutan!

Cezzar Ahmet Paşa Kimdir?

Cezzar Ahmet Paşa Kimdir?

Cezzar Ahmet Paşa

Cezzar Ahmet Paşa, 1708 yılında Bosna’da dünyaya gelmiş, gençlik yıllarında Bosna’da kalmamış, İstanbul’a yerleşmiştir. 1756 yılında Hekimoğlu Ali Paşa ile birlikte Mısır’a gitmiştir. Mısır’a geldikten 2 yıl sonra Buhayre kaşifi Abdullah Bey’e hizmet etmeye başlamıştır. Kahire’de bu görevini yerine getirdiği yıllarda, Cidde’de çıkan bedevi isyanını bastırmak için Abdullah Bey ile harekete geçmiş, Abdullah Bey bu hareket sırasında öldürülmüştür.

Neden Cezzar İsmi Verilmiştir?

Abdullah Bey’in ölümünün ardından boş kalan Buhayre kaşifliğine getirilen Cezzar Ahmet Paşa, Abdullah Bey’in öldürülmesine karşılık 70 bedeviyi öldürtmüştür. Bu hareketinden sonra kendisine Arapça’da ‘deve kasabı’ anlamına gelen ‘cezzar’ lakabı takılmıştır.

Cezzar Ahmet Paşa’nın cesareti Kahire Şeyh’ul Beledi Bulutkapan Ali Bey tarafından fark edilmişti ve Cezzar Ahmet Paşa’yı yanına çağırarak beyleri arasına kattı. 1768 yılında hizmetindeki Salih Bey’i öldürdü ve Ali Bey’in hesap sorması ihtimaline karşı İstanbul’a gitti. Oradan Suriye’deki Sibaboğlu aşiretine sığındı. Sonraları Emir Mansur’un oradan sonra da Şam muhafızı olan Osman Paşa’nın yanında hizmet etti. Akka’da Zahir Ömer tarafından başlatılan isyanı bastırmak için Akka’da bulundu ve başarılı oldu.

1772 yılında Beyrut’ta sahil muhafızı oldu ve Beyrut’ta hakimiyet çabaları boş çıkınca Zahir Ömer’e sığındı. Oradan da kaçarak, Şam’a geçti.

Osmanlı armasının anlamını biliyor musunuz?Öğrenmek için tıklayın

1775 yılında, Akka muhafızlığına, oradan da Sayda beylerbeyliğine atandı. Filistin, Ürdün ve Lübnan’da oluşan karışıklıkları bastırdı ve başarısı sonrası Şam Beylerbeyliğine atandı.

1798 yılında, Napolyon Bonapart Mısır’a saldırmış; El-Ariş , Gazze ve Yafa’yı çoktan işgal etmişti. Osmanlı donanması ve dönemin yeniçeri ordusu yerine kurulmuş Nizam-ı Cedid ordusunu yanına alarak Akka’yı savundu. Kuşatma 2 aydan fazla sürmüş, Napolyon Akka’yı ele geçirememişti. 21 Mayıs 1799 yılında geri çekilmek zorunda kalmıştır.

cezzar ahmet paşa kimdir
Akka savunması

Daha önce yenilgi yaşamayan Napolyon, ilk yenilgisini almış ve ‘ Akka’da durdurulmasaydım, bütün doğuyu ele geçirebilirdim’ sözünü söylemiştir.

Napolyon’a karşı kahramanca savunma yapan Cezzar Ahmet Paşa, Akka Beylerbeyliğine atanmış, 7 Mayıs 1804 yılında hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir