BEP Planı örneği |Tüm Dersler

tüm dersler BEP planı , BEP planı örneği, hazır BEP programı, BEP nedir? BEP planı nasıl hazırlanır? BEP planları, BEP hazırla,

Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) Nedir?

Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı (BEP) Nedir?

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere, ihtiyaç duydukları konularda ve davranışlarda, bireysel özellikler dikkate alınarak uygun amaçların ,uygun yöntem ve tekniklerle eğitim verilmesi için, bu eğitimin programlanmasıdır.

Programın oluşturulmasından önce, kaba değerlendirme formları ile, öğrencinin var olan performansı ölçülür. Kaba değerlendirme sonucunda, öğrencinin hangi davranışları yapabildiği, hangi davranışları yapamadığı ortaya çıkacaktır. Kaba değerlendirme ile önceden durumu ortaya çıkan birey için en işlevsel amaçlar da belirlenmiş olacaktır.

Normal bireyler için oluşturulan ders planlarının aksine bireyselleştirilmiş eğitim planı(programı), esnek bir yapıya sahiptir ve bireysel olarak sadece bireye yapılabilmektedir.

❤️❤️ Sevgimizin sembolü olan kalp sembolünün şekli nereden gelmiştir? Öğrenmek İçin Tıklayın❤️❤️

BEP Hangi Öğrencilere Hazırlanır?

Bireyselleştirilmiş eğitim planı yapılması gereken bireyler, belirli aşamalardan geçtikten sonra belirlenir;

Gönderme Öncesi Süreç: Herhangi bir özel eğitim tanısı bulunmayan, normal sınıfta genel eğitim öğretime devam eden bir birey, bulunduğu sınıftaki öğretmeni tarafından fark edilir. Bireyin, akranlarından anlamlı farklılıklara ve geriliğe sahip olmasının farkında olan öğretmen, birey için bazı düzenlemeler ve çabalarda bulunur. Bireyin, genel eğitimde ilerlemeyi başarması için gösterilen bu fark etme ve çaba sürecine ‘ gönderme öncesi süreç’ denilmektedir.

Gönderme Süreci: Sınıf öğretmeninin çabalarının yetersiz kalması yani bireyin genel eğitimde eğitimini sürdürememesi sonucu, sınıf öğretmeni ve okul rehberlik servisi iş birliği yaparlar. Rehber öğretmen öncülüğünde, öğrenci için hazırlanan bir rapor Rehberlik Araştırma Merkezi’ne gönderilir. Artık bireyin, yönlendirmesi yapılmıştır.

Ayrıntılı Değerlendirme Süreci: RAM’a ulaşan birey, ayrıntılı bir değerlendirme sürecinden geçirilir. Belirli testler uygulanarak, öğrencinin tanısı belirlenir. Belirlenen tanı doğrultusunda, öğrencinin ihtiyaç duyduğu alanlar, bu alanların eğitimini kimlerin vereceği, ne zaman ve nerede yapılacağı gibi hususlar da belirlenir. RAM tarafından BEP oluşturulur.

Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı(Planı) Sürecinde Kimler Yer Alır?

Her okulda BEP birimi oluşturulmalıdır. Bep birimi, başkan,yürütücü ve üyelerden oluşur. Birim başkanlığını okul müdürü, yürütme işini rehber öğretmen veya özel eğitim öğretmeni(bunlar yoksa müdürlük aracılığıyla sağlanır) üstlenir. BEP Birimi kimlerden oluşur?

Müdür
Rehber Öğretmen
Sınıf Öğretmeni
Branş Öğretmeni
Özel Eğitim Öğretmeni
Aile
Çocuk

Bireysellşetirilmiş Eğitim Programı|Planı hazırlamak için, bir örneğe ihtiyacınız olabilir. Sizlere bir örnek plan sunuyoruz. İndirebilirsiniz.

tüm dersler BEP planı dosyası içeriği:
– matematik bep planı
-türkçe bep planı
-sosyal bilgiler bep planı
-fen bilimleri bep planı
-toplumsal uyum becerileri bep planı
-müzik bep planı
-beden eğitimi ve oyun bep planı
-insan hakları bep planı
-trafik güvenliği bep planı
-din kültürü ve ahlak bilgisi planı
bep planı örneği doldurulmuş örnek planlardır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir…

ok işareti

Çocuklarımızdaki dağınıklık alışkanlığını nasıl ortadan kaldırabiliriz? Mutlaka Okuyun!!!

Çorap Giyip Çıkarmak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı! Mutlaka İzleyin!

BEP Planı örneği |Tüm Dersler” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir