Ayasofya Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi

Ayasofya Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi

ayasofya

Ayasofya, İngilizce Hagia Sophia, Yunanca Αγία Σοφία, Müslümanların İstanbul’u fethinden sonra ise Fethiye Camii ve Ayasofya, olarak, farklı milletler tarafından farklı isimlerle anılmaktadır.

532-537 yılları arasında, Bizans kralı İustinianos tarafından yaptırıldı. Ayasofya, ilk olarak 360 yılında yapıldı. Ancak isyan sonucu yandı. Ardından tekrar 400’lü yıllarda yapıldı ancak onun da akıbeti, ilk gibi yangın sonucu kül olmak oldu. İustinianos , bu isyanlar sonucu yangınlardan yanan kilisenin daha sağlam ve ihtişamlı olmasını emretti ve bugünkü şeklini aldı.

Ayasofya, 916 yıl kilise, 481 yıl boyunca da camii olarak kullanılmıştır. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk önerisi ve bakanlık kararıyla Ayasofya Camii, Ayasofya Müzesi’ne dönüştürülmüştür.

Ayasofya hakkında herkes tarafından bilinmeyen 7 bilgiyi sizler için hazırladık. İşte Ayasofya’nın bilinmeyen özellikleri:

 1. 6 kanatlı melek
  Osmanlı Devleti, İstanbul’u fethedip, Ayasofya’yı cami yapmasından sonra , Ayasofya’nın Hıristiyanlığa dair izlerini de kapatmıştır. Ancak, Ayasofya’nın duvarında bulunan 6 kanatlı melek resmi, baykuş zannedilerek kapatılmamıştır.
 2. sultan-abdulmecit-tugrasi
  Çokça mozaik işlemeyi duvarlarında barındıran Ayasofya’da, Osmanlı’ya ait tek mozaik, Sultan Abdülmecit’in tuğrasının yer aldığı mozaik işlemedir.
 3. Ayasofya’nın yapımı tamamlandıktan sonra, açılış sırasında; bin boğa, altı bin koyun, altı yüz geyik, bin domuz,
  on bin tavuk, on bin horoz kurban edilmiş ve yoksullara çeşitli yardımlarda bulunulmuştur.

 1. ayasofya yapımı

  Tarih yazarı Sokrates’in de aktardığı bilgiler doğrultusunda Ayasofya’nın yapımı, 5 yıl 10 ay 24 gün sürmüştür(süslemeler bu süre içinde tamamlanmamıştır).

 2. antik kent

  Ayasofya, bünyesinde bir çok antik kentin parçasını bulundurmaktadır. Kral İustinianos, Ayasofya’nın bir an önce bitirilmesini istediği için; Anadolu, Suriye, Mısır ve Yunanistan’ın antik şehirlerinden mimari parçalar, gemilerle İstanbul’a getirilmiştir.
 3. ganimet
  Aleksios, Latinlere borçludur. IV. Haçlı seferiyle Latinlerce işgal edilen İstanbul’dan bu borca karşılık olarak, Ayasofya’ya ait pek çok kutsal eşya Venedik’e götürülmüştür ve halen Venedik’te bulunmaktadır.
 4. mimar sinan

  Ayasofya’da Mimar Sinan izleri: yapının dış kısmına yaptığı payandalarla günümüze kadar ayakta kalmasını sağlamış, minber, mihrap vb. cami yapı gerekliliklerini tamamlamıştır.

Ayasofya Hakkında Bilinmeyen 7 Bilgi” için 2 yorum

 • Kasım 30, 2018 tarihinde, saat 11:22 am
  Permalink

  5.bilgi gerçekten çok ilginç, teşekkürler güzel bilgiler için…

  Yanıtla
 • Aralık 31, 2018 tarihinde, saat 12:36 pm
  Permalink

  Mimar Sinan buna da el atmış helal olsun

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir