Antik Mısır Heykellerinin Burunları Neden Kırık Olur?

Aşağıdaki resimde olduğu gibi, antik Mısır dönemine ait heykellerin neredeyse tamamının burunları kırıktır. Peki bunlar zamanla aşınma sonucu mu kırıldı? Yoksa bilerek biri tarafından mı kırıldı?

Bunu öğrenene kadar ben, burunlarının zamanla aşınma sonucu kırıldıklarını zannediyordum. Araştırmalarım sonucunda durumun aslında böyle olmadığı, özellikle kırıldığı bilgisine ulaştım.

Antik Mısır, her yönüyle gizemini korumakta, her geçen gün de yeni bilgilerin elde edilmesiyle birlikte bizleri hayretler içerisinde bırakmaktadır.

Heykellerin burunlarının kırık olma sebebi hakkında benim düşüncem olan aşınma, aslında genel olarak herkes tarafından bilinen ve kabul edilen bilgidir. Brooklyn müzesinde Mısır, klasik ve eski yakın doğu koleksiyonlarından sorumlu olan Edward Bleiberg ezberleri bozmuştu. Edward, müzeye ziyarete gelenlerin heykellerin burunları hakkında sıkça sorular sormaları sonucu bu durumu merak etti ve araştırmaya karar verdi.

Mısır heykellerinin ve kabartmalarının yıllar sonra yıpranmayla birlikte kırılmaların olması mümkündür. Ancak, Mısır’da bulunanların özellikle burunlarının hatta sadece burunlarının kırık olması, soru işaretlerine sebep olmaktadır.

Bleiberg’e göre bunun sebebi, ikon düşmanlığıdır. Bölgedeki dönemin yöneticileri siyasi hedeflerinden dolayı heykel tahribi yapmışlardır.

Antik Mısır’da, tanrıların güçlerinin yanında insanların, kralların bazı tanrısal güçlere sahip olduklarına inanılıyordu. İnsanların bu güçlerini etkisiz bırakmak için heykeller tahrip ediliyordu.

Heykelin, her uzvu başka bir anlam içerdiği için, etkisiz bırakılmak istenen özellik,güç uzvu tahrip ediliyordu. En önemlisi burundur. Çünkü burun, ruhun nefes almasını sağlıyordu. Yok edilerek tamamen etkisiz bırakılmış oluyordu. Kulaklar kırılması halinde ruh, sağır olacaktı. Sağ elin kesilmesiyle tanrıların adakları kabul etmediği, sol elin kesilmesiyle de tanrıların insanlara bir şeyler vermesi engellenmiş oluyordu.

Bu bilgilere, dönemin kralları tarafından yazılan, yazılı eserlerden ulaşılmaktadır. Bu yazılarda hükümdarlar, kendi heykellerine,kabartmalarına zarar verenlere büyük cezalar vereceklerini yazdırmışlardır. Yeni başa geçen yöneticiler, kendilerinden önceki liderlerin tasvirlerini yok ederek, halkın gözünde itibarlarını düşürüyorlar ve yeni bir düzen kurarak istedikleri kanunu uygulayabiliyorlardı.

İki büyük Mısır kraliçesi olan Hatşepsut ve Nefertiti hem cinsiyet hem de değerli olmalarından dolayı büyük tahribat yaşamışlardır. Heykeller, halk arasından kişiler aracılığıyla değil; yöneticilerin seçtiği kişiler tarafından tahrip ediliyordu.

Hem piramitleriyle, hem de tarihiyle gizem dolu antik Mısır’a ilişkin bir bilgi sunduk bu yazımızda. İlginç birçok bilgiye ulaşmak için sitemizde ‘bilgi->ilginç bilgiler ‘ bölümlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz…

Bunlar Da İlginizi Çekebilir…

ok işareti

Antik Mısır Heykellerinin Burunları Neden Kırık Olur?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir