Akrep Sirkeye Dokunursa…İzleyin!

Akrep Sirkeye Dokunursa…

akrep
          akrep sirkeye dokunursa

Akrep, hayvanlar aleminin örümceğimsiler sınıfında yer alan, eklem bacaklılar familyasının zehre sahip tehlikeli üyelerinden biridir. Ön kısımlarındaki kıskaçları ve zehir barındıran çengel şeklindeki kuyrukları tüm savunma ve saldırı mekanizmasını oluşturmaktır. Diğer bir savunma mekanizmaları ise, özellikle kum rengi olmaları ile, sahillerde ve çöllerde kamufle olmalarıdır.

Yaşam alanları; Genellikle çok sıcak ve nemli ortamlar onlar için vazgeçilmezdir. Yarık içleri, ağaç kovukları, çöller ve deniz kenarlarındaki kumlar, taş altları, bazı türleri ise toprak altında karşımıza çıkabilirler. Açık renkliler çöllerde ve kumsallarda görülürken, daha koyu renkliler taş etrafında, taş altlarında, toprakta, kovuklarda görülmektedir. Koyu renklilerin zehirlerinin daha kuvvetli olduğu hatta ölümlere sebebiyet verdiği söylenmektedir. Ancak, hangi renk olduğuna bakılmaksızın, akreplere dikkat edilmesi gerektiği bir gerçektir. En hafifi felçle sonuçlanabilmektedir. Yaşam alanlarına bakılarak, akrebin zehrinin etkisinin değişiklik gösterdiği de söylenebilir.

Herhangi bir akrep sokması durumunda ilk yapılacak olan, bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Tabi ki zaman kaybı olmadan, en kısa sürede… Eğer böyle bir imkan yoksa, akrebin iğnesinin girdiği yerin emilip, tükürülmesi gerekmektedir. Ancak bu anlatıldığı gibi veya film sahnelerinde görüldüğü gibi kolay değildir.

Akreplerin boyutları yaşam alanlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Yağmur ormanlarında daha büyük boyutta iken, bizim coğrafyada görülenler daha küçük olabilmektedir. Akreplerin boyutları büyük olanları daha zehirlidir diye bir bilgi yoktur. Gayet hızlı hareket ederler ve gözle görülür olamaları onları tehlikesiz yapmaz.

Bu muhteşem donanıma sahip canlıların da elbette zayıf noktaları mevcuttur. Videomuzda, kova içerisine alınan bir akrebin yanına, bazı maddeler bırakılıyor ve akrebin tepkisi inceleniyor. Bakalım nasıl tepkiler vermiş?

İyi Seyirler….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir