2023 eğitim vizyonu çalıştayı | Örnek

2023 eğitim vizyonu çalıştayı | Örnek. 2023 eğitim vizyonunda neler var?
Eğitim vizyonu çalıştayı nasıl yapılır?

2023 eğitim vizyonu geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Vizyonda belirlenen maddeler esas alınarak, her okul kendi bünyesinde vizyon belirleyip; bunu raporlaştırması gerekmektedir.

Yeni durumla karşı karşıya kalan yönetici ve öğretmenler tam olarak ne yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmadıklarından yakınmaktadırlar. Özellikle, ellerinde bir örneğin bulunmayışı işin yokuşa gitmesinde yeterli olmaktadır.

BEP Nasıl Hazırlanır? BEP örneklerine ihtiyacınız varsa tıklayınız…

Sizler için oluşturmuş olduğumuz olduğumuz, örnek ‘2023 eğitim vizyonu çalıştayı doldurulmuş olarak sizlere sunuyoruz.

İlkokul çalıştay raporunda ‘Temel Eğitim’i ele aldık.

Dosyayı indirmek için tıklayınız…

Özel eğitim çalıştay raporu için tıklayınız….

Küçük aletlerin ilginç tarihini öğrenmek için tıklayınız…

………………… İLKOKULU 2023 VİZYON BELGESİ ÇALIŞTAY RAPORU

ANA BAŞLIK:   TEMEL EĞİTİM

HEDEF          :   Okullar arası başarı farkı azaltılarak okulların niteliği artırılacak.

Hedef Kapsamında ……………….. İlçesinde Yapılabilecek Çalışmalar:

·         Okulumuzun teknolojik ve eğitim donanımının sağlanması.

·         Okulumuzdaki rehberlik ve branş öğretmen ihtiyacının karşılanması.

·         Öğrencilere yönelik sosyo-kültürel faaliyetlere öncelik verilmesi sağlanacaktır.

Uygulamada Karşılaşılabilecek Farklılıklar ve Sorunlar:

·         Okulumuzun teknolojik ve eğitim donanımının sağlanması çalışmasına ilişkin ortaya çıkabilecek sorunlar ve farklılıklar: Okulumuz sınıflarında akıllı tahta, projeksiyon gibi teknolojik aletlerin eksiliğinin giderilmesi, laboratuar ve kütüphane sınıfları oluşturulması ile spor sınıfının sağlanması gerekmektedir. Ancak bunların sağlanması sürecinde maddi imkansızlıklar bunu engelleyebilir.

·         Okulumuzdaki rehberlik ve branş öğretmen ihtiyacının karşılanması ile ilgili farklılıklar ve sorunlar: Okulumuzda branş öğretmenleri tarafından eğitim verilmesi gereken derslerden olan; Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, İngilizce dersi ve Rehberlik hizmetleri için okulumuza bu alanlarda öğretmenler gereklidir. Bu dersler için okulumuzda norm kadro bulunmadığı için branş öğretmen ataması gerçekleşemiyor ve uygulamada sorun oluşmasına sebep oluyor.

·         Öğrencilere yönelik sosyo-kültürel faaliyetlere öncelik verilmesi konusunda karşılaşılabilecek farklılıklar ve sorunlar: Öğrencilerin sosyalleşmesini sağlayacak sosyo-kültürel etkinlik alanlarının yakın çevrede olmayışı ve faaliyet yapmak için hem araç hem maddi olanakların sınırlı olması bir engel teşkil etmektedir.

Çözüm Önerileri:

  • Okulumuzun teknolojik ve eğitim donanımının sağlanması çalışmasına ilişkin ortaya çıkabilecek sorun ve farklılıklara yönelik çözüm önerileri: Bakanlığımızın Türkiye genelinde uyguladığı ve orta okullar ve liselerde uygulanan e-Fatih projesinin okulumuzda da ivedilikle hayata geçirilmesi için gerekli başvuruların yapılması. İlçemizde bulunan sivil toplum kuruluşları, belediye, hayırsever iş adamları vasıtasıyla kaynak oluşturularak sağlanabilir.
  • Okulumuzdaki rehberlik ve branş öğretmen ihtiyacının karşılanması ile ilgili farklılıklar ve sorunlara yönelik çözüm önerileri: Okul idaresi tarafından diğer okullar ile temas kurularak, gerekli olan öğretmen ihtiyacı karşılanabilir.
  • Öğrencilere yönelik sosyo-kültürel faaliyetlere öncelik verilmesi konusunda karşılaşılabilecek farklılıklar ve sorunlara yönelik çözüm önerileri: Öğrencilerin sosyo-kültürel faaliyetlere katılımı için gerekli olan bütün ihtiyaçları, ilçemizde bulunan sivil toplum kuruluşları, belediye, hayırsever iş adamları vasıtasıyla kaynak oluşturularak sağlanabilir. Maddi olanaklara göre tiyatro toplulukları ve öğrencilerin seviyelerine uygun eğitici ve öğretici gösteriler ayarlanabilir.

Bunları da mutlaka okuyunuz…


Öğretmenliği Bambaşka Bir Boyuta Taşıyan Öğretmenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir