2.Abdülhamid Han’ın 10 Bilinmeyen Özelliği

Abdülhamid Han’ın bilinmeyen özellikleri

Abdülhamid Han’ın bilinmeyen özellikleri…

Abdülhamid Han, 21 Eylül 1842 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Devrinde yaşayan büyük alimlerden ilim aldı. Hafızası ve basireti kuvvetliydi. Konuşması güzel, iyi bir siyasetçiydi.

Padişah olduğu dönemde, yıkılmanın eşiğine gelen imparatorluğu, 33 yıllık saltanatı boyunca ayakta tutarak, Osmanlı İmparatorluğu‘nun yıkılmasını geciktirdi.

Osmanlı’yı yok etmeyi düşünen güçlere karşı güttüğü siyasetle adından söz ettirmeyi de başarmıştı. Nitekim Bismark; ” dünyadaki 100 gram aklın 90’ı Abdülhamid’de, 5 gramı bende, kalan 5 gram ise diğer siyasilerdedir” diyerek, Abdülhamid’ten övgüyle bahsetmiştir.

Tarihte Türkler Hakkında Söylenmiş Sözler Yazımızı Okumak İçin Tıklayın.

Dönemin aydınları olarak bilinen İttihat ve terakki yani jön Türkler grubu tarafından bir türlü sevilememiş,hatta düşman ilan edilmiştir. 1909 yılında tahttan indirilerek, 33 yıllık süreç sona ermiştir. Tahttan indirildikten sonra, Selanik’e sürgün edilmiştir. İlerleyen zamanlarda Selanik’in düşman işgali ihtimali ortaya çıkınca İstanbul’a getirilmiştir. İstanbul’da Beylerbeyi Sarayı’nda kalmaya zorlanmıştır. 10 Şubat 1918 yılında bu sarayda hayata gözlerini yummuştur.

II.Abdülhamid Han’ın Cenazesi

Saltanatı boyunca türlü hakaretlere maruz kalan Sultan Abdülhamid’in aslında bilinmeyen birçok hayran kalınası özellikleri mevcuttur.

Bu yazımızda 2. Abdülhamid Han’ın bilinmeyen özelliklerini sizler için bir araya getirdik.

Sultan 2. Abdülhamid Han’ın bilinmeyen 10 özelliği;

1- Şahsi Gelirinden Harcamalar Yapmıştır:

Yunan üzerine sefer için ihtiyaçlar ortaya çıkmış,hazine yetersiz kalmıştır. Bunun üzerine kendi şahsi gelirinden harcamıştır.

II.Abdülhamid Han

2- Vatana ve Millete Olan Bağlılığı:

Filistin topraklarında bir İsrail devleti kurmayı düşünen Theodor Herzl’in para karşılığı Filistin topraklarını istemesi üzerine: ”Bu vatan toprakları benim şahsımın değil, milletimindir! Milletim bu toprakları aldıkları fiyattan verir. O da kandır! Çünkü bu topraklar kanla alınmış, ancak kanla verilir!”demiştir.

II.Abdülhamid(solda), Theodor Herzl(sağda)

3- Hamidiye Suyu:

Meşhur Hamidiye suyu, 2. Abdülhamid Han tarafından yaptırılmıştır.

Hamidiye suyu ilk tesis

4- İleri Görüşlülüğü:

I. Dünya Savaşı başlarında Enver Paşa ile görüşen II.Abdülhamid Han: Bizim bu savaşı kaybetmemize Yahudiler sebep olacaktır. Almanlar çalışkan bir millet olsa da, dünya siyasetini bilmemektedirler. Yahudilerden intikam almaya kalktıklarında bütün ülkeler Almanya’ya saldıracaklar. Bununla birlikte 2. Dünya Savaşı çıkacak. Almanların kendilerine yaptıklarını fazlasıyla abartan Yahudiler, Filistin’de bir İsrail devleti kurma fikrinde çokça destek bulacaklar. 3.Dünya Savaşı ise bunda gömülüdür!.” şeklinde konuşmuştur.

5- Abdestsiz Devlet İşlerini İmzalamazdı:

Gece yarısı Başkatip Esat Bey, acilen imzalanması gereken bir evrakla 2.Abdülhamid Han’ın kapısı çaldı. Kapı bir süre açılmadı. Bir süre geçtikten sonra 2.Abdülhamid Han, elinde bir havluyla kapıyı açtı ve ”Evlat bu vakitte çok mühim bir iş olduğunu anladım ancak abdest alıyordum,kusura bakma! Ben bugüne kadar hiçbir devlet işini abdestsiz imzalamadım,getir imzalayayım”demiştir.

6- Kızıl Sultan Olarak Hakaret Edilmişti Ama Aslında Ulu Hakan’dı:

Düşmanları tarafından Kızıl Sultan olarak isimlendirilmiş,acımasız gaddar biri olarak nitelendirilmişti. Ancak tam tersi çok merhametliydi. Kendisine suikast yapanları dahi affetmiş,yardımcı olmuştur.

7- İsraftan Uzaktı:

İsraf ve savurganlığı sevmez,alışveriş yapan ağaları bizzat denetleyerek aldıklarının fiyatlarını tek tek sorardı. Hatta sırf bu yüzden ‘Pinti Hamid’ diyenler de olmuştur.

8- Marangozlukla Uğraşırdı:

Marangozluk işi yapmayı severdi. 1897’de gerçekleşen Türk-Yunan Savaşı’nda yaralanan askerlere kendi yaptığı bastonlardan hediye etmiştir.

9- Çok İşler Yaptı:

Bir çok yere demir yolu yaptırmış,hatta bu yollar, Medine’ye kadar ulaşmıştır.Hukuk fakültesi(Mekteb-i Hukuk-u Şahane), çeşmeler ve daha bir çok eser…

10- Tedbiri Elden Bırakmayan Biriydi:

Etrafında dönen ustaca hazırlanmış bir çok olayın da etkisinden olsa gerek, olaylara sürekli tedbirli ve şüpheli olmuştur. Bunun hakkında ”Beni evhamlı sanıyorlar,Hayır! Sadece gafil değildim o kadar!” demiştir.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir